مهدیانی

آرین مهدیانی

الفبای چینی

(biǎo) ()() (yīn)(pīn) ()(hàn)

الفبای زبان چینی

 

N       n

O      o

P      p

Q      q

R      r

S      s

T      t

U      u

V      v

W      w

X      x

Y      y

Z      z

A      a

B       b

C       c

D       d

E       e

F       f

G       g

H       h

I       i

J       J

K       k

L       l

M       m

 

در زبان فونتيك چيني حرف c صداي چ مي دهد و ch در حالي كه زبان به سقف دهان چسبيده است صداي چ پر مي دهد
حرف H صداي خ مي دهد
حرف Q صداي چي مي دهد
حرف R در حالي كه نه صداي ( ر) است و نه صداي( ي )
حرف s صداي ش مي دهد و sh در حالي كه زبان به سقف دهان چسبيده است صداي پر ش مي دهد
حرف X صداي ش مي دهد
حرف ‌Z صداي (ژ) كوتاه مي دهد و ZH در حالي كه زبان به سقف دهان چسبيده است صداي پر(ژ) مي دهد .

حرف (ر) در زبان چيني به غليظي عربي و فارسي نمي باشد. چيني ها نمي توانند اصوات َ ِ ُ فارسي و عربي را بخوبي تلفظ كنند.رضا را ليزا مي گويند. حرف ساكن در انتهاي كلمات بسختي ادا مي شود. صمد را صمدا صدا مي كنند. و . . .

 

در این نوشتار که در چند قسمت ارائه خواهد شد، قصد دارم اندکی شما را با زبان چینی آشنا کنم. قبل از شروع بهتر است اشاره ای به مصرع معروف “هر کسی از ظن خود شد یار من” داشته باشم. من از ظن خودم یار زبان چینی شدم و ممکن است دیگران با نقطه نظرات من موافق نباشند. الان حدود ۵ ماه است که آموختن این زبان را شروع کرده ام. در این مدت علاوه بر شرکت در کلاس های قدیمی ترین و یکی از معتبرترین مراکز آموزش زبان چینی به خارجیان، موفق شدم از راهنمایی های زبان چینی دان های کار کشته و باتجربه ایرانی که سالیان درازی است در این راه استخوان ها خرد کرده اند نیز بهره ببرم. بعضی از آنها معتقدند زبان چینی بسیار زیبا و عمیق است و برای راهیابی به اعماق فرهنگ شرقی باید با این کاراکترهای ناآشنا مانوس شد و راز درون آن کاراکتر را کشف کرد. برخی هم معتقدند این طور نیست. من جزو دسته دوم هستم. من فکر می کنم زبان چینی چیزی شبیه به یک فاجعه است و در ادامه هم دلایل خودم را ذکر خواهم کرد.

spec.gif

البته فاجعه بودن این زبان باعث نمی شود در یادگیری آن تردید کنم. این زبان با حدود ۱.۴ میلیارد نفر پر متکلم ترین زبان دنیاست. علاوه بر این چین مثل یک گلوله برفی غلتان (از آنهایی که تو کارتون پلنگ صورتی دیده اید.) لحظه به لحظه در حال بزرگ شدن است و به زودی تمام دنیا را خواهد بلعید. (بهتر است بگویم بقیه دنیا چون تا الان قسمتی از آن را بلعیده است!) نشانه های ترس از این گلوله برفی را در سیاست های اروپا و آمریکا در برخورد با چین به وضوح می توان دید. به همین دلیل اقبال به یادگیری زبان چینی در حال افزایش است. در حال حاضرعده بسیار زیادی خارجی در حال آموختن این زبان هستند و هر روز هم به تعداد آنان افزوده می شود. تعداد محصلین خارجی دانشگاه های چین نیز سیر صعودی دارد. علاوه بر این در مدارس و دانشگاه های بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی می توان این زبان را به عنوان زبان خارجی دوم انتخاب کرد. بنابراین بقیه کاملا در این زمینه هوشیار هستند و آگاه از اینکه برای تعامل با یک کشور، آموختن زبان آن امری اجتناب ناپذیر است. لذا رنج و سختی آن را بر خود هموار کرده اند. اما ما با وجود اینکه چین بزرگ ترین شریک اقتصادی ایران است ….

در ادامه به صورت بسیار خلاصه

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 21 PM  توسط آرین مهدیانی  | 

 
AAAAAAAAAAAAAAAAA مهدیانی
<-PostTitle->
<-PostContent->
برچسب‌ها: <-TagName->
ادامه مطلب
+نوشته شده در <-PostDate->ساعت<-PostTime->توسط <-PostAuthor-> |

جاوا اسكریپت

mouse code

كد ماوس